Які продукти корисні для здоров'я дітей
Організація раціонального повноцінного харчування дітей у дошкільному віці багато в чому залежить від батьків, їх уявлень про харчування, від можливостей дошкільних закладів, що відвідують дітьми. Багато вчених — офтальмологи, педіатри, гігієністи-неодноразово звертали увагу у своїх дослідженнях на роль неадекватного, нераціонального харчування в розвитку захворювання очей та їх ускладненого перебігу у дітей.
Харчування дитини має бути збалансованим, тобто містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мікроелементів.
Білки, як найбільш важлива складова нашого організму, необхідні для побудови тканин організму, значно впливають на функцію ЦНС.
Жири — складова нашого організму, одне з основних джерел енергії, що відкладаються у вигляді прошарку під шкірою і між внутрішніми органами. Потреба організму у вуглеводах дуже велика і пов’язана з великою рухливістю дитини. Крім білків, жирів і вуглеводів їжа має містити мінеральні речовини.
Мікроелементи — складові біологічно активних речовин і беруть участь в обмінних процесах в організмі. Калій постачає киснем кровоносні судини очей, контролює їх стан. Він міститься в меді, бананах, печеній картоплі, олії.
Якщо ваша дитина почала погано бачити в темряві, мружиться, хоча відсутні очевидні порушення зору, то це може спричинити брак цинку. Він допомагає очам адаптуватися до яскравого світла, бере участь у роботі сітківки, підтримує нормальний рівень вітаміну А. Цей мікроелемент міститься в морепродуктах (креветки, устриці), оселедцях, печінці, м’ясі, грибах, зернових (висівки, пророслі зерна пшениці, хліб грубого помелу, горіхи). Він краще засвоюється з м’ясних продуктів, ніж з рослинної їжі.
Кальцій — основний будівельний матеріал для зовнішньої оболонки очного яблука. Він завжди сполучений з іншим мікроелементом — фосфором. Продукти, що містять водночас кальцій і фосфор, — це яблука, зелений горошок, цільні зерна, свіжі огірки, усі види капусти (особливо цвітна), селера, салат, редиска, сир, білі сири.
Особливу увагу звернімо на вітаміни. Важкі захворювання ор-ганізму спричинені нестачею вітамінів. Для зору особливе значення мають вітаміни А, групи В, С, О, РР. Вітамін А — найбільш затребуваний для очей. Запаси його в організмі незначні, а здатність накопичуватися в дитячому організмі нижче, ніж у дорослих. Вітамін А міститься тільки в продуктах тваринного походження (риб’ячий жир, молочні продукти, вершкове масло, сир, яєчний жовток).
Вітамін С — аскорбінова кислота, у тканинах ока його міститься значне більше, ніж у крові. Вітамін С має протизапальну, протиалергійну, антиоксидантну дію. На нього багаті капуста, болгарський перець, броколі й брюссельська капуста, шпинат, зелена цибуля, помідори, цитрусові, шипшина, смородина.
Дієтологи наголошують ва значному впливі на зір вітамінів групи В. Вони впливають не тільки на сам очей, але і на центри головного мозку, що відповідають за сприйняття зорових відчуттів. Вітамін В і міститься в нежирній свинини, печінці, нирках, картоплі, крупах, бобових рослинах.
Вітамін В2 важливий для нормального функціонування органу зору, є потужним антиоксидантом, бере участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, сприяє синтезу зорового пурпуру, забезпечує хороше центральне і колірний зір, підвищує здатність ока до адаптації в темряві.
Вітамін В6 міститься в печінці, нирках, птиці, м’ясі, рибі, дині, крупах, перці, картоплі.
Вітамін РР міститься в яйцях, м’ясі, печінці, молоці, хлібі.
Біологічно активні речовини — лютеїн та зеаксантин. їх уміст у клітковині забезпечує якість зорової роботи, відновлює світлочутливі клітини, підвищує гостроту зору за зниженої освітленості.
З-поміж основних продуктів зору, що містять ці поживні речовини, — чорниця. Крім каротину, в ній є безліч інших корисних для очей речовин. Вона не тільки посилює гостроту зору, але й сприяє збільшенню поля зору, зменшує втому очей. Лікопін нейтралізує вільні радикали. Поряд з іншим каратиноїдами, лютеїн здатний захищати сітківку ока від дії ультрафіолетових променів. Джерелом лікопіну є помідори, томатний соус, кетчуп, томатний сік, солодкий червоний перець, кавун, папайя, будь-які фрукти й овочі червоного кольору.
Знання про правильне харчування дітей і бажання втілити їх у життя — це основа повноцінного розвитку дитини, збереження зорової функції на все життя!